Kymconørden*
Hvorfor linke til en 4takter, når det er en 2takter der er tale om? Der er stor forskel på dem.
_________________________________________________________________________________
Problemet med at den ikke tager fuld gas, kan ganske rigtig skyldes karburatoren. men hvis den er blevet blæst igennem med trykluft, dvs. at dyse, dyserør er blevet blæst rene, og alle huller i karburator og bundkar ligeså, så burde den være ren. Gasnålen kan ikke justeres, da der ikke er riller i nålen. Det kan også skyldes at luftfilterindsatsen er beskidt (luft kan ikke passere igennem) og skal derfor skiftes. Ydermere skal alle skruer/bolte være spændt ordentligt, så der ikke kommer falsk luft ind.
Desuden tror jeg at variatorsystemet skal ha' et tjek. Hvis rem, variator, eller ruller er slidt kan det give problemer med farten. Ligeså skal remskiverne bagi ved koblingen også tjekkes. Hvis den ydre remskive "hænger" så kører den langsommere, indtil den pludselig "falder" ud og så øger farten.
Remmen skal være 18mm bred. Er den 16 -16,5mm skal den skiftes. Rullerne må ikke ha' kanter, så skal de skiftes. Big Max'en kører bedst med 7,5-8-8,5 grams ruller. Og den ydre remskive kan ha' hakker i rillerne til de små styr, så den dermed hænger fast, indtil den pludselig ryger ud af hakket.
Så der er nok at gå igang med

.