Efter hvad jeg har læst skal du vaske det i rengøringsmiddel først også skylle med vand også lade det tørre fuldstændigt også put motorolie på sådan at det er vådt men ikke så drypper af olie det skal bare være vådt med olie over det hele.
Jeg tror det er fint nok at bruge opvaskemiddel til at rengøre med. Og undgå at vride svampen man skal bare presse på den stille og rolig så snavset kan komme ud.
Det må have været en svamp han puttede olie på fordi det er ikke meningen at man skal putte olie på papir typen... men hvis det var papir typen så kan jeg da godt forstår det ikke virkede fordi så kan man jo ikke presse olie ud af det men jeg ville da tro det var svamp typen han brugte.
Men det kan være han have nogle andre problemer.
Grunden til man skal putte lidt olie i filteret er for at filtrer luften bedre så støv og snavs bliver siddende i olien.
Hvis det er helt tørt så kunne jeg forstille mig at støv og snav med tiden ville bliver suget længere og længere ind gennem filteret.
Så jeg mener stadig du skal putte olie på når svampen er helt tør.