Begrænsninger kinroad prince (45)

Her kan du skrive med andre om køretøjer med forbrændingsmotor.
Brugeravatar
aerox lc dd
2. Rang
2. Rang
Indlæg: 12
Tilmeldt: 21. august 2016 21:04
Køretøjer: Yamaha Aeroc LC DD banemaskine

Derbi Predator LC DD (45) til salg!

Kinroad Prince (45)

Re: Begrænsninger kinroad prince (45)

Ulæst indlæg af aerox lc dd »

den er nok fjernet men nu kommer der der en justerbar CDI på indtil videre så kan den da ikke kører for stærk:)
scootergrisen
15. Rang
15. Rang
Indlæg: 11398
Tilmeldt: 11. april 2010 11:30

Re: Begrænsninger kinroad prince (45)

Ulæst indlæg af scootergrisen »

Ved ikke hvad det er for en CDI-boks men justerbar kunne betyde at man kan ændre tændingstidspunktet så ikke sikkert det er hastigheden der kan justeres.
Men hvis det er hastigheden så vis den gerne og fortæl om det. Det er vist sjældent der ses en CDI-boks til 4 takt hvor man kan justere hastigheden.
De der politiværn som kan begrænse hastigheden de virker vist nok ikke på 4 takt.
Brugeravatar
aerox lc dd
2. Rang
2. Rang
Indlæg: 12
Tilmeldt: 21. august 2016 21:04
Køretøjer: Yamaha Aeroc LC DD banemaskine

Derbi Predator LC DD (45) til salg!

Kinroad Prince (45)

Re: Begrænsninger kinroad prince (45)

Ulæst indlæg af aerox lc dd »

har købt en justerbar cdi altså den justerere omdrejninger så den kan selv følgelig ikke tage fuld gas i alle gear. men har nu kørt på arbejde i to dage og ved 52 km/t i 4 gear (kender ikke lige omdrejningstallet) slår den tænding over så den kan ikke køre stærkere end det. vis man kan leve med ikke at køre den fuld ud i gearene er det en fin løsning. kører selvfølgelig ikke i begrænser hele tiden, holder den på 45 så billegere i brændstof må jeg mene da den kun kører med halvgas og kan ikke rende forstærkt vis politiet skulle finde på at teste den.

den er købt på daxshoppen, vis en de selv har fået fabrikeret og skulle passe på alle med ac tænding vis altså stikket er magen til den cdi der sidder på en's egen maskine.

men takker for hjælpen herinde ikke sidste gang jeg søger råd herinde :clap:
Besvar