CPI skal ligge ned før den starter?

Her kan du skrive med andre om køretøjer med forbrændingsmotor.
Brugeravatar
Ronni10
1. Rang
1. Rang
Indlæg: 1
Tilmeldt: 5. november 2015 09:33
Køretøjer: CPI Oliver City

CPI skal ligge ned før den starter?

Ulæst indlæg af Ronni10 »

Håber nogen kan hjælpe mig med min CPI Oliver City. Den er fra 2006 og egentlig meget standard. Den kører helt fint når den er igang og ellers ingen problemer.
Mit problem er at den har ret svært ved at starte. Jeg kan prøve 100 gange i kickstarter uden der sker noget, den kan heller ikke starte på el-start selvom der er strøm på.
Jeg har fundet ud af at hvis jeg ligger scooteren ned på siden i ca. 30 sekunder og rejser den op igen, så starter den fint efter ca. 3 forsøg i kickstarter? Hvad kan være problemet? Jeg har ikke meget forstand på scootere - Håber nogen kan hjælpe mig :)
scootergrisen
15. Rang
15. Rang
Indlæg: 11436
Tilmeldt: 11. april 2010 11:30

Re: CPI skal ligge ned før den starter?

Ulæst indlæg af scootergrisen »

Lyder som om den ikke får nok benzin.
Du kan prøve og tage benzinslangen af karburatoren og pege den ned i en benzindunk også køre med elstarteren og se om der kommer benzin ud, også træde på kickstarter og se om der kommer benzin ud.
Tag vakuumslangen af og sug i den og se om det fosser ud med benzin.
Brugeravatar
TOCA
9. Rang
9. Rang
Indlæg: 443
Tilmeldt: 16. november 2014 14:05
Køretøjer: PGO Comet (Solgt)
Peugeot Fox
CPI GTR 50 (45'er) x2
Geografisk sted: København

Re: CPI skal ligge ned før den starter?

Ulæst indlæg af TOCA »

Lyder som en nåleventil, eller svømmer, der har sat sig.

Skil karburatoren ad, og rens alle dele med trykluft.
Besvar