Gilera stalker problemer

Her kan du skrive med andre om køretøjer med forbrændingsmotor.
Brugeravatar
cleohost
1. Rang
1. Rang
Indlæg: 1
Tilmeldt: 7. marts 2015 14:31
Køretøjer: Gilera stalker

Gilera stalker problemer

Ulæst indlæg af cleohost »

Hej!!! Jeg har et problem med min gilera stalker. Den har kørt udenmærket i ca. 5 år kun skiftet bremser og udstødning på den, men her på det sidste har den haft svært ved at starte og holde i tomgang. Der var ikke nogen Komp. på kickstarter og elstart virkede heller ikke.
Nu har jeg skiftet stempel (og det sidder rigtigt, har tjekket) renset karburatoren og nu starter den fint men køre kun 20 km/t før kørte den omkring 65km/t. Den tager omdr. når den står på dobbeltfod men når man køre trækker den kun op til de 20 km/t.
Da jeg skilte den ad var der ikke nogen topparkning eller bundparkning mellem motor og cyl. det er der nu kan det være det???
Brugeravatar
TOCA
9. Rang
9. Rang
Indlæg: 443
Tilmeldt: 16. november 2014 14:05
Køretøjer: PGO Comet (Solgt)
Peugeot Fox
CPI GTR 50 (45'er) x2
Geografisk sted: København

Re: Gilera stalker problemer

Ulæst indlæg af TOCA »

Har du monteret pakninger nu? Hvis ja, så kan det være svaret, da du så har givet den lavere kompression, hvis nej, så kan det være en utæthed forårsaget af urenheder.

Kan også være en defekt membran ventil.
Besvar