Stempelstopper

Her kan du skrive med andre om køretøjer med forbrændingsmotor.
Brugeravatar
SMF
6. Rang
6. Rang
Indlæg: 123
Tilmeldt: 3. januar 2015 12:29
Køretøjer: VGA Digita 30 2-t (tidl. VGA Explora 4-t, Aprilia SportCity 4-t, Texas Flash X-30 4-t, Yamaha FS1 2-t)

Stempelstopper

Ulæst indlæg af SMF »

Har I erfaringer med de såkaldte stempelstoppere? Altså til at låse/stoppe stemplet så man kan skrue møtrikken af/på variator og svinghjul osv? En stempelstopper skal jo ned i hullet til tændrøret, og på en 4-takter står tændrøret skrå for at der er plads til ventilerne. Kan man være uheldig at topstykket flækker fordi man presser for meget på stemplet? Altså netop fordi at stempelstopperen står skrå i topstykket?

Jeg ville egentlig hellere have sådan en Buzzetti her, men den jeg har fået fra Speedline der skulle passe på en GY6 139QM motor, den passer ikke :( Og de har ikke andre.

Billede
Brugeravatar
Jps
13. Rang
13. Rang
Indlæg: 3614
Tilmeldt: 22. august 2010 20:40
Køretøjer: Ivecar Plus 2023 kørt 10.000 km.
Geografisk sted: Lolland

Re: Stempelstopper

Ulæst indlæg af Jps »

Har ingen erfaring med stempelstoppere af den simple grund, at jeg ikke kunne drømme om at bruge den. Men jeg har læst mig frem til, at man kan risikere at ødelægge stemplet. Især på en 4takter, da tændrøret jo sidder på skrå og derfor er mere udsat for at revne. At topstykket skulle kunne revne, eller gevindet i det skulle forsvinde, er da også en mulighed.
scootergrisen
15. Rang
15. Rang
Indlæg: 11436
Tilmeldt: 11. april 2010 11:30

Re: Stempelstopper

Ulæst indlæg af scootergrisen »

Hej dit billede virker ikke kan du prøve og uploade det i forummet så vi kan se hvad du har købt.
Hvad nummer står der på værktøjet og hvad scooter har du ?

Kig på side 68 der er en del forskellige http://scootergrisen.org/scooterhjemmes ... atalog.pdf

T Hansen har også nogle. Hvis det er en VGA Explora kan det være de ved hvilken der passer.
http://www.thansen.dk/scooter-knallert- ... 387907883/
Besvar