Hej
Jeg har lige købt en katana, som havde stået stille i 1/2 år den ville ikke starte, men jeg rensede karburatoren og tændrør og luftfilter.
Den startede fint efter det. Jeg kørte på arbejde igår en tur på 12 km hver vej og der var ingen problemer.
I dag da jeg skulle på arbejde, kørte jeg 1km og så virkede det som om den druknede, den gik stadig i tomgang men hver gang jeg gav gas tog den omdrejninger i 5 sekunder og kunne ikke tage gas, det gjorde den hele vejen hjem.
Har i nogen ide om hvad det kan være?
Håber i kan hjælpe
Problemer med Suzuki katana ac
- MSJ1982
- 8. Rang
- Indlæg: 297
- Tilmeldt: 30. juni 2010 20:49
- Køretøjer: Baotian BT49QT-9 - SuperMoto - 63 ccm - 10.100 Km.
Giantco Sprint (under renovering) - Geografisk sted: Lolland
Re: Problemer med Suzuki katana ac
Har du skiftet benzinen i tanken, det kan godt stå at få fugt.
Re: Problemer med Suzuki katana ac
Jeg fandt problemet. jeg har tømt den helt for benzin og renset karburator og membran, men det hjalp ikke. Jeg gik alle slangerne efter og fandt en revnet vacuumslange, jeg skiftede den og så kørte dn perfekt.
-
- 15. Rang
- Indlæg: 11436
- Tilmeldt: 11. april 2010 11:30
Re: Problemer med Suzuki katana ac
Super. Jeg gemmer din problem forklar og løsningen så kan det være jeg en dag kan lave en bedre fejlfindingsside med kendte problemer og løsninger.