Er der nogen af jer der ved, om man kan tilslutte en CDI med firkantet stik, til en scooter hvor CDI-stikket er rundt? (se billeder).
Selvfølgelig passer de ikke umiddelbart sammen, men hvis man laver en adapter eller nogle løse ledninger, vil man så kunne få det til at fungere?
Senest rettet af BaotianDriver 13. december 2014 15:17, rettet i alt 1 gang.
scootergrisen skrev:Prøv og undersøg deres generator hvad ledninger der går ud der.
Så om der er en rød/sort ledning og hvor mange der er.
Se om CDIen får strøm fra batteri eller generator.
Det lykkedes mig ikke at få den til at starte op med den "forkerte" CDI desværre. Jeg forsøgte ellers med nedenstående kombination som jeg fandt på nettet.
Men det er for koldt at stå ude ret længe for tiden og rode med det. Jeg kan ikke se hvilken farve ledning der går fra CDI til fx koblings-pickup, det kræver at jeg skruer variatordækslet af, og det er som sagt for koldt at stå med lige pt.
I dette tilfælde kan man på begge scootere adskille ledningen til pickuppen og dermed gøre dem ubegrænset. Så jeg ved at pickupledningen til koblingsklokken er brun på den nye VGA (jeg har selv den scooter, og ledningen kan adskilles så den kører ubegrænset), og på min gamle Baotian er ledningen pink (jeg har vist for 1 år siden sendt et billede til dig som du bruger her på sitet, hvor jeg viser at man bare skal adskille stikket med den pink ledning for at gøre en Baotian BT49QT-9 ubegrænset).
Om der også sidder en pickup ved statoren ved jeg ikke (jeg tror det ikke), eller om den ledning der går derned kun er til strøm til CDI-boksen.