Hej
Jeg har en brugt cpi popcorn, som køre fint, men bruger den kun mandag morgen (er låst inde i fin tempereret rum) 3 km til arbejde og fredag km hjem.
Mandag morgen starter jeg med el start ca. 2 gange tryk og det kan kører 10 meter, men når jeg står stille ved kælderumsdør eller for rødt elign, så går den ud efter lidt gas og vil ikke starte igen - heller ikke med kickstarter med eller uden lidt gas - det er træls når man skal møde til tiden. Det er sket 3 mandage nu. Jeg får lift hurtig kommer for sent. Det sjove er så kommer jeg lige et smut forbi derhjemme (ved at kører forbi i arbejdsbil ½-1 time efter mødt) og så starter den med det samme og kan stå i tomgang - efter arbejde tager jeg en tur på den uden bøvl, men som sagt mandagen efter det samme. starter men går ud og kan ikke starte de 10 min jeg prøver inden sidste chance er for lift til arbejde.
Er det fordi man kan man drukne den med el starter ?
Hvad er mon galt?
Hvordan starter jeg bedst efter den har stået 3 dage med uden gas el starter/kickstarter
Er det batteri hvis ja hvorfor kan den så starte 1 time efter ?
Hvordan er det bedst at starte den hvis den går hurtig ud som beskrevet er det at ikke give gas så den drukner hvis ´man kan det - der er jo ingen choker så det er ikke nemt at vide, de siger det er autochoker med el starter, men er det også det ved brug af kickstarteren eller kan man slet ikke drukne den (hvis det er det)
hvis den ikke vil stå i tomgang eller starte er det bedst at brug kickstarter indtil den starter (har dog prøvet mange minutter uden held) Men hvorfor kan den så starte ½ time efter med el starter og kører en lang tur ? Drukner man den med el starter
Og min ven som solgte mig knallert siger det er fordi jeg ikke kører så tit på den, og jeg skulle kører en lang tur 20-30 km (noget med sod m.m lign) det gjorde jeg så da jeg kom hjem forrige mandags, og den kørte bare fint men igen da jeg så mandagen efter skulle starte (i går) startede den men gik ud og jeg kunne ikke starte næste 10 min inden jeg skulle af sted på arbejde - kan det passe det skulle hjælpe ???
Knallert 30 cpi popcorn - starter ikke mandag morgen men senere
- Gammelmand
- 7. Rang
- Indlæg: 130
- Tilmeldt: 29. september 2016 16:51
- Køretøjer: VGa Explora 45
Tidligere Peugeot speedfight II lc 45 - Geografisk sted: Hornslet
Re: Knallert 30 cpi popcorn - starter ikke mandag morgen men senere
Hvad med chokerer ?
Re: Knallert 30 cpi popcorn - starter ikke mandag morgen men senere
De siger der er autochoker i sådan én !
- Gammelmand
- 7. Rang
- Indlæg: 130
- Tilmeldt: 29. september 2016 16:51
- Køretøjer: VGa Explora 45
Tidligere Peugeot speedfight II lc 45 - Geografisk sted: Hornslet
Re: Knallert 30 cpi popcorn - starter ikke mandag morgen men senere
Ja og de går også istykker ! så mon ikke det er værd at tjekke
Re: Knallert 30 cpi popcorn - starter ikke mandag morgen men senere
ja ok men jeg har ikke forstand på det derfor jeg skriver her - evt hvordan det er bedst at starte den 1 gang 2 gang med kickstarter/el starter ..... for som skrevet kan den jo godt starte nogen gange og kører 20 km i træk, men bare ikke altid og træls når man skal møde til tiden på arbejde