Side 1 af 1

Kymco Like

: 1. april 2016 19:50
af Chili
2 problemer : 1) elstarter går ikke i indgreb før 5-6 gang, den "suser" rundt men tager ikke fat, batteriet er fuldt opladet. 2) holder igen ved 30km/t sætter lidt ud. Scooteren har kun kørt 1500 km er fra 2012 og har stået stille et stykke tid. Håber at der gode fif at hente

Re: Kymco Like

: 2. april 2016 10:57
af scootergrisen
1) smør starterdrevet indvendigt. Kan ikke anbefale at skille det ad men du kan sprøjte noget tyndtflydende smørrelse derind og dreje starterdrevet ind og ud så det kører glat.

2) kan være det er normalt hvis den er begrænset til 30 km/t. Eventuelt lad være med at drej gashåndtaget hele vejen. Ellers kan du fjerne begrænsninger.

Re: Kymco Like

: 2. april 2016 13:11
af Chili
Tak for det, det vil jeg prøve. Som begrænsninger går jeg ud fra at det er skiven ved drivremmen du mener

Re: Kymco Like

: 2. april 2016 16:37
af Jps
Kymco Like er jo en 25'er, så den render lige omkring de 30-33, på en god dag. Og det er så begrænsningen der gør at den "holder igen".

Re: Kymco Like

: 2. april 2016 20:49
af Chili
Er der flere begrænsninger på en Like end den i transmitionen ??

Re: Kymco Like

: 2. april 2016 22:53
af Jps
Chili skrev:Er der flere begrænsninger på en Like end den i transmitionen ??
CDi'en er begrænset.

Re: Kymco Like

: 3. april 2016 08:40
af Chili
Hvordan fjerner man den

Re: Kymco Like

: 3. april 2016 10:15
af Jps
Chili skrev:Hvordan fjerner man den
Ved enten at fjerne ledningen der begrænser den, eller købe en ubegrænset cdi.

Går ud fra den er magen til den der sidder i Super 8, så det er den ledning der er markeret med pil, der enten skal klippes eller pilles ud af stikket. Der findes en guide her på siden et sted omkring det:

Billede

Re: Kymco Like

: 3. april 2016 12:39
af Chili
Tak for svaret , det prøver jeg