Side 1 af 2

Svedig udstødnig

: 5. juni 2015 09:29
af SMF
På min VGA Digita 30 2-takter årg 2013 er der noget olie eller i hvert faldt et vådt område lige omkring udgangsåbningen på udstøsningsrøret. Er det normalt? Jeg har ikke oplevet det før og helller ikke set det på andre 2-taktere. Jeg taget et billede af det senere.

Det er kommet efter jeg har kommet noget dyrt Castrol 2-takts MC racing motorolie på den. Den slags de også sælger hos Thansen.
Jeg synes også at udstødningen larmer en del, men den er ikke utæt. Men den kan vel godt være defekt inden i? Og måske derfor der kommer olie ud af udstødningen? (Jeg går ud fra at det er olie elller sod).
Den ryger lidt ved koldstart og ved tomgang men ikke når den kører. Den har kørt 4000 km.

Re: Svedig udstødnig

: 5. juni 2015 09:50
af scootergrisen
Hvis det er den på http://www.thansen.dk/scooter-knallert- ... 758400164/ så passer data med det der står i brugermanualen.
ISO : L E-GD
JASO : FC
API : TC

Re: Svedig udstødnig

: 5. juni 2015 22:03
af SMF
Ja det er den olie. Men det betyder måske ikke noget særligt om det sveder lidt ud af potten? :)

Re: Svedig udstødnig

: 5. juni 2015 22:11
af scootergrisen
Det tror jeg ikke men prøv og tag nogle billeder.
Kommer måske an på hvor lange ture man køre.

Re: Svedig udstødnig

: 6. juni 2015 08:06
af Supercharger
Det kan måske være at oliedoseingspumpen er blokeret i "fuld smøring" tjek om wiren og mekanikken bevæger sig gnidningsfrit. :)

Re: Svedig udstødnig

: 6. juni 2015 08:13
af scootergrisen
Der er vist ikke nogen wire til oliepumpen på den model.

Re: Svedig udstødnig

: 8. juni 2015 05:48
af SMF
scootergrisen skrev:Det tror jeg ikke men prøv og tag nogle billeder.
Kommer måske an på hvor lange ture man køre.
Her er et billede af den:

Billede

Re: Svedig udstødnig

: 8. juni 2015 06:06
af scootergrisen
Prøv og kig når du har kørt en lang tur og udstødningen er blevet godt varm om det så ikke er brændt af.

Re: Svedig udstødnig

: 8. juni 2015 11:43
af SMF
Det ser sådan ud efter en tur på 10 km. Nogen gange skyder den én gang når jeg slukker motoren.

Re: Svedig udstødnig

: 8. juni 2015 18:46
af TOCA
Det ligner en slidt indmad i potten, der mangler et filter eller to, kombineret med meget dårlig forbrænding i cylinderen (for fed blanding)